Decydując się na zbudowanie budynku, stoimy przed wyborem technologii budowlanej a także odpowiedniej ekipy budowlanej, jaka cieszy się popularnością na rynku. Standardowo budowanie domków jednorodzinnych, obejmuje przede wszystkim domy murowane. Zamysłem budowy, jest lokal mieszkalny na sporo pokoleń, w którym będą mogły przebywać w przyszłości dzieciaczki, a nawet wnuki. Nie trzeba koniecznie decydować się na dom murowany, są technologie które przyzwolą zaoszczędzić trochę środków na samej budowie i spożytkować je na zaaranżowanie wnętrz domu.
Domy z bali to swego rodzaju nowość na rynku. Wprawdzie istnieją już od wielu lat, aczkolwiek ta technologia częściej wykorzystywana jest do stawiania budynków przeznaczonych, np. na eleganckie restauracje, aniżeli domy do zamieszkania. Domy z drewna nie muszą być wcale mniej stabilne od standardowych murowanych. Wznoszone są z drewna pochodzącego z syberyjskich lasów i prawidłowo impregnowane. Pozytywną stroną budowy takiego budynku jest szybkość jego uskutecznienia, jako że można je wznieść już w ciągu 7 tygodni.
Konstruowanie domku z bali ma praktyczne korzyści. W głównej mierze to obniżenie spożytkowania energii. Domek z bali zapewnia odpowiedni mikroklimat, dzięki któremu w budynku nie będzie przydatna klimatyzacja. Taka technologia daje również odpowiednią izolację akustyczną, czyli łagodzi łoskot. Dużą zaletą jest również, większa powierzchnia użytkowa, niż w przypadku budynków murowanych o tym samym metrażu.
Jeśli jednak jesteśmy tradycjonalistami i stawiamy na dom murowany, najlepiej zdecydować się na taki, który będzie jak najbardziej energooszczędny. Poza granicami Polski, sporą popularnością cieszą się domy pasywne. Na pozór niczym nie różnią się od innych murowanych, jednak wykorzystane materiały oraz ocieplenia, a także wybór odnawialnego źródła energii do zasilania, które pozwala zmniejszyć rachunki, czyni go najlepszym praktycznym wyborem. Nie jest to z pewnością mało kosztowna inwestycja, jednak z pewnością zwróci się po pewnym czasie, ze względu na znacznie niższe koszty eksploatacji budynku. Budynek pasywny jest znakomitym wyborem dla rodzinki. Budowa budynków jednorodzinnych pasywnych zakłada nade wszystko, odpowiednią izolację termiczną budynku. Wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem, jest tutaj podstawą. Najistotniejsze jest zlikwidowanie mostków cieplnych. Każdy postęp budowy, zakłada odpowiednią termoizolację takiego budynku, zaczynając od fundamentów. Na dachu przeważnie kładzie się kolektory słoneczne.
Cena domku pasywnego to nie byle jaki koszt, który jest dwukrotnie większy od budowy stereotypowego domu jednorodzinnego. Decydując się jednakże na dom, który będzie nam służył na całe życie należałoby zainwestować nieco więcej i w przyszłości mieć rzeczywistą korzyść nie tylko z energooszczędnego.
Jednakże w sytuacji gdy już zdecydujemy się na postawienie domku i wybierzemy wariant, czy też projekt, warto przede wszystkim znaleźć odpowiednią firmę. Dobry i uczciwy przedsiębiorca zatrudnia tylko fachowców, którzy posiadają w podobny sposób doświadczenie, jak i umiejętności oraz uskutecznią wszystkie prace solidnie oraz z kompletnym zaangażowaniem. Firma powinna dysponować właściwym ekwipunkiem, który przyspieszy pracę.