W każdym domu niezmiernie zasadnicza jest odpowiednia izolacja termiczna. Zezwala to na rzeczywistą gospodarność energii, gdyż nie ucieka ona do otoczenia. Dlatego stosuje się stosowne ocieplenia dachu, jakie mają za zadanie wykluczyć mostki termiczne, np. wełnę termoizolacyjną, czy też piankę poliuretanową. Takie zabiegi będą pomimo tego zbyteczne, jeśli nie zadba się o właściwą izolację okien, przez które pryska najwięcej gorąca. Bardzo zasadniczy jest zatem wybór odpowiedniego rodzaju okien, które gwarantują szczelność.
Okna z plastiku, które przeważnie są wybierane, znamionują się malutką należnością oraz stosunkowo sporą wytrzymałością. Jednak, aby utrzymywały one temperaturę i nie wypuszczały nazbyt wielkiej ilości powietrza, powinny być wstawione przez fachmanów, którzy dodatkowo dają gwarancję na swoje usługi, dzięki czemu w razie problemów można z niej skorzystać. Okna plastikowe nie wchłaniają promieni UV i tym samym nie przekształcają swojego odcienia, w przeciwieństwie do drewnianych. Jednakże, aby były one ponadczasowe, należałoby pokusić się na potrójne szyby. Tego typu okna energooszczędne, nie przepuszczają powietrza, są niezmiernie szczelne. Wskutek tego powinno się zainwestować w wentylator.
Okna drewniane także mogą cechować się energooszczędnością, pod warunkiem, że posiadają znaczny współczynnik Uw. W sytuacji gdy, wybudowało się nowy dom i ma się zamontowane nowe okna, a mimo to w budynku bezustannie jest zimno, a rachunki za ogrzewanie są obłędnie wysokie, to znak, że są nieszczelne. Poza wysokimi kosztami energii, nieszczelność okien, jest również katastrofalna dla zdrowia, ponieważ wywołuje przedostawanie się wilgoci, co z kolei skutkuje pokazaniem się grzybów i pleśni na ścianach. Pierwszorzędnym rozwiązaniem, jest wymiana okien na pasywne, które pozwalają na prawdziwą gospodarność.
Decydując się na ten model okien, należy wypróbować jego czynniki składowe, takie jak parametr Uf. Powinny być obłożone powłoką niskoemisyjną, co będzie zaświadczać o jakości i stabilności. Dobrze jest zdecydować się na konstrukcję z tworzywa sztucznego, bądź ze stali szlachetnej. Nie może być ona wykonana z aluminium. Decydując się na gatunek energooszczędny powinno się zapytać sprzedawcę, czy posiada on certyfikat wydany przez wybitny instytut badawczy, który jest gwarantem i potwierdzeniem najwyższej jakości materiałów. Warto także zdecydować się na rodzaj, który zapewnia izolację termiczną.
Decydując się na zakupienie okien można pojechać do stacjonarnego pawilonu, w którym sprzedawca doradzi nam najlepsze rozwiązanie w naszym przypadku. Istnieje tymczasem możliwość nabycia online, w takim razie, natomiast musimy być już zdecydowani na konkretny rodzaj i wcześniej zasięgnąć opinii specjalisty. Na oknach nie powinno się robić oszczędności, gdyż wybór odpowiednich, pomoże nie tylko zmniejszyć rachunki, ale również powiększyć luksus i jakość użytkowania. Przy wyborze nie możemy się rządzić zaledwie stroną poglądową, najistotniejsze są parametry izolacji, a także ramki międzyszybowe. Stosownej jakości artykuły otoczone są wieloletnią gwarancją producenta, co potwierdza ich niezawodność i pozwoli na kilkudziesięcioletnią eksploatację.