Jednym z najważniejszych rzeczy każdego budynku są okna. Gwarantują izolację cieplną, ograniczają tworzenie się pleśni a także chorób grzybowych. Niezwykle często przy ich wyborze kierujemy się przede wszystkim ich kosztem zakupu oraz ich wyglądem zewnętrznym. To smutne, ale takie postrzeganie skutkuje wysokimi rachunkami za ogrzewanie i tworzeniem się ogromem nieszczelności. Szykując się na wyprawę do sklepu z oknami, jesteśmy również słabo przygotowani oraz nie mamy nawet podstawowej wiedzy w tym obszarze, co bardzo często wykorzystują sprzedawcy, którzy polecają nam nie za bardzo polecany model z krótką gwarancją przez co już po kilku latach będziemy zmuszeni zakupić nowe egzemplarze. Dobrze również mieć na uwadze, że nieszczelności nie są przyczyną wyłącznie o wiele większych środków pieniężnych, które musimy przeznaczać na zagwarantowanie ciepła w domu. Niestety przyczyniają się również do powstawania chorób oraz częstych przeziębień, zwłaszcza u noworodków i niemowląt. Warto więc postawić na energooszczędne okna, które także wymagane są w przypadku tworzenie domów energooszczędnych oraz pasywnych. Najwyższa jakość procesu tworzenia oraz trwałe surowce użyte do produkcji powodują, że okna będą nam służyć przez wiele długich lat oraz realnie obniżą kwoty wydawane na ogrzewanie.

Okna energooszczędne powinny być wykonane z doskonałej jakości szkła, które cechuje niezwykła wytrzymałość. Można również podjąć decyzję, by zakupić potrójne szyby oraz ramkę dystansową, która wykonana jest ze stali szlachetnej. Nie może być ona wykonana z aluminium, gdyż jest to materiał niezwykle podatny na czynniki zewnętrzne. Najważniejszy jest współczynnik Uw, który oznacza ilość ciepła jaka przedostaje się z budynku przez okna. Im mniejszy współczynnik tym bardziej wartościowe, gwarantujące większą izolację termiczną okna. Analogicznie, tak samo ważna jest stolarka okienna, której współczynnik Uw powinien być jak najbardziej niewysoki. Koniecznym jest, żeby również wziąć pod uwagę współczynnik Uf, który opisuje przenikalność przez ramkę dystansową. Decydując się na zakupienie okien powinniśmy również zapytać sprzedawcę o certyfikat, który ma potwierdzać izolację cieplną. Niemniej jednak w pełni rzetelny jest jedynie taki, który wydany został przez renomowany instytut badawczy.

W sprzedaży dostępny jest ogromny wachlarz okien, które określane są energooszczędnymi. Jedne egzemplarze są tańsze, inne modele droższe. Dobrze jest mieć na uwadze, iż cena takich okien nie ma opcji, by była niska, gdyż przeważnie tańsze okna są po prostu chińskimi zamiennikami o gorszych czy też niesprawdzonych parametrach. Wyłącznie renomowany producent potrafi nam zagwarantować doskonałe produkty, czego potwierdzeniem powinna być wieloletnia gwarancja producenta. Powinna ona obowiązywać przynajmniej dziesięć lat. Najlepsza jakość a także materiały, które spełniają wymagane normy są gwarantem oszczędności. Kolejną pozytywną cechą tego typu okien poza izolacją termiczną jest izolacja akustyczna. Dzięki potrójnym szybom, zapewnia się nadprogramowe wytłumienie dźwięków z zewnątrz, które w sytuacji ciągłego narażenia na nie w życiu codziennym, jest zbawienne dla zdrowia. Dzięki temu chociażby we własnym domostwie nie będziemy narażeni na nadmierny hałas. Nawet w przypadku gdy mieszkamy nieopodal szkoły, przedszkola, czy także lotniska możemy odczuwać mniejszy dyskomfort korzystając z okien o zwiększonej izolacji akustycznej. Energooszczędne okna to najlepszy wybór dla każdego konsumenta, który w codziennym życiu docenia jakość.