Dzięki bankom nasze życie jest dużo łatwiejsze. Obecnie nie musimy już posiadać nawet karty debetowej przy sobie. Za drobne zakupy zapłacimy w coraz większej liczbie miejsc za pomocą telefonu. Kupując używany samochód lub planując większy remont również możemy polegać na współczesnej bankowości. Formalności związane z finansowaniem zakupu lub usługi załatwimy bez problemu za pomocą połączenia z konsultantem infolinii. Jednak wszystkie wydatki bledną w porównaniu z zakupem mieszkania. To właśnie własne mieszkanie jest dla wielu naszych rodaków jednym z większych marzeń w życiu. Banki pomagają również w jego realizacji. Od czego zacząć planowanie zakupu mieszkania? O tym poniżej.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że świeżo zakupione mieszkanie będzie nam służyć co najmniej przez najbliższych kilkanaście lat. Dlatego trzeba ten temat dokładnie przemyśleć. Najważniejszym czynnikiem będzie lokalizacja. Obserwujemy tutaj dość wyraźny podział na nieruchomości dostępne w centrach aglomeracji i na jej obrzeżach. Te, które znajdziemy w dogodnych lokalizacjach w centrum miasta zazwyczaj pochodzą z rynku wtórnego. Takie mieszkanie może być w pobliżu dobrze rozwiniętej siatki komunikacji miejskiej. Również rozwiązania drogowe powinny sprostać naszym oczekiwaniom. Jednak minusem może być bardzo duży hałas i zanieczyszczenie powietrza. W przypadku braku własnego garażu powinniśmy również przygotować się na codzienną bitwę o wolne miejsce parkingowe. Jednak wszystko to zrekompensuje nam łatwy dojazd do pracy szkoły oraz dostępność infrastruktury handlowej, kulturalnej czy też zdrowotnej.

W przypadku mieszkań na rynku pierwotnym sytuacja jest diametralnie inna. Takie mieszkania budowane są już głównie na obrzeżach wielkich miast bądź też w miejscowościach sąsiadujących z wielkimi miastami. Ma to swój bardzo duży atut w postaci mniejszego poziomu hałasu. Jednak minusem mogą być trudne warunki podczas codziennych dojazdów do miejsca pracy. Wszystkie niedogodności powinny zostać zrekompensowane dzięki niższym kosztom utrzymania mieszkania z rynku pierwotnego. W dwudziestym pierwszym wieku architekci zwracają już znacznie większą uwagę na oszczędność energii cieplnej i elektrycznej niż kilkadziesiąt lat temu. Stosowane obecnie nowoczesne rozwiązania pomagają ograniczyć koszty w znacznym stopniu. W skali roku możemy mówić o oszczędnościach sięgających nawet kilkuset złotych na gospodarstwo domowe w stosunku do budownictwa wykonanego z tak zwanej wielkiej płyty.

Gdy już wybierzemy lokalizację naszego zakupu to pozostaje nam go sfinansować. Zazwyczaj nie możemy zrobić tego z własnych środków. Dlatego kredyty mieszkaniowe cieszą się ciągle nieustającą popularnością. Poszukiwania takiego kredytu należy zacząć od banku, w którym posiadamy konto osobiste. Być może przedstawi on nam konkurencyjną ofertę zorientowaną na utrzymanie klienta. Jeżeli jednak tak nie będzie to powinniśmy włączyć internet i poszukać atrakcyjnej oferty na własną rękę. Wystarczy skorzystać z porównywarki kredytów. Dostarczy nam ona w ciągu kilku sekund zestawienie wszystkich najważniejszych ofert na rynku.