Aranżacja salonu nie jest sprawą prostą. Należy poświęcić na tę czynność odpowiednią liczbę godzin. Pozwoli to uniknąć wielu błędów, które w ostatecznym efekcie mogłyby spowodować niezadowolenie z osiągniętego celu. Jak wyposażyć pokój dzienny, by był on jednocześnie funkcjonalny i elegancki?

Przeznaczenie salonu?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym jaką funkcję ma odgrywać pokój dzienny. Projekt salonu powinien zawierać jego funkcjonalność. W inny sposób projektuje się salon, który ma pełnić tylko funkcję wypoczynkową. a inne podejście do tematu trzeba wykazać w przypadku gdy salon ma spełniać także inne funkcje, przykładowo będzie służył jako sypialnia.

Jaki styl warto wybrać?

To, w jaki sposób urządzi się pokój dzienny w ogromnej mierze uzależnione będzie od indywidualnych preferencji osób w nim mieszkających. Ogromną popularnością cieszy się w ostatnich latach minimalistyczny styl skandynawski. Jego główną cechą jest ponadczasowość oraz pewnego rodzaju ascetyzm w wystroju wnętrza. Ogromną rolę odgrywają w nim jasne kolory oraz ograniczenie mebli do niezbędnego minimum. Nie nie oznacza to jednak, że trzeba zapomnieć o wszystkich ozdobach. Dopuszczalne są na przykład flakoniki na kwiatki a także obrazy czy drobne pamiątki. Chodzi o to, aby unikać niepotrzebnych gadżetów które pokrywają się grubą warstwą kurzu.

Samemu czy przy poradach projektanta – sposoby urządzenia salonu

Możliwości na to, w jaki sposób urządzić wymarzony pokój dzienny jest co najmniej parę. Osoby, które doskonale orientują się w najnowszych trendach designerskich mogą to uczynić we własnym zakresie. Ci, którzy czują się mniej pewnie w tym temacie, mogą skorzystać z poradnictwa doświadczonego stylisty przestrzeni. Ciekawych pomysłów można także poszukać w Internecie. Bez trudu da się odnaleźć fachowe portale internetowe traktujące o tematyce urządzania przestrzeni. Z całą pewnością samodzielne zaprojektowanie przestrzeni salonu będzie o wiele tańszym rozwiązaniem. Jednakże osoby które stać na doświadczonego projektanta wnętrz oszczędzą sporo czasu, który musiały by poświęcić na samodzielną aranżację.

Jakie meble warto wybrać do salonu?

Zupełną podstawą jest wygodny kompleks wypoczynkowy. Może to być na przykład komfortowa sofa lub rozkładany narożnik. Decyzja o tym co się wybierze zależy głównie od potrzeb i możliwości. W przypadku małych salonów, które połączone są z aneksem kuchennym, lepszym rozwiązaniem będzie niewielka sofa. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku małżeństw z jednym dzieckiem. Jeżeli w mieszkaniu mieszka więcej domowników, to należy zadbać o to, aby każdy z nich miała zapewnione miejsce odpoczynku wówczas lepiej kupić narożnik. Poza kompletem wypoczynkowym w pokoju dziennym powinien znajdować się także telewizor postawiony na odpowiedniej szafce, ewentualnie przymocowany do ściany. Salon to także idealne miejsce na postawienie komody, na której stać mogą zdjęcia czy inne pamiątki rodzinne. Właściwa aranżacja salonu jest bardzo ważna. Jest to bowiem miejsce, w którym przebywa się najwięcej czasu w ciągu dnia. Od odpowiedniego zaprojektowania przestrzeni zależy to, czy można będzie w nim odpocząć i w pełni zrelaksować się po wyczerpującym dniu w pracy. W pokoju dziennym można także ustawić biblioteczkę na książki. Należy pamiętać o tym, że dopełnieniem całości aranżacji są stylowe dodatki. Należą do nich między innymi zasłony, obrazy czy też dywany.