Codziennie dobiegają do nas wiadomości o znacznym stężeniu pyłu zawieszonego oraz zanieczyszczeniach powietrza, którym oddychamy. Szkodliwy pył stał się codziennym i smutnym elementem funkcjonowania w aglomeracji. Jak powszechnie wiadomo jest on niezwykle niezdrowy a zarazem może być przyczyną dużo chorób, począwszy od zapalenia płuc, przez nowotwory. Za taki stan rzeczy odpowiada między innymi: opalanie domu przy wykorzystaniu słabej jakości węgla, czy tez palenie śmieci, a co gorsza odpadów plastikowych. Pomimo kar orzekanych przez organy państwa nie można zauważyć znaczącej poprawy. Nowoczesne piece posiadają już w specjalne filtry, które pozwalają na nie przedostawanie się zanieczyszczeń. Dzięki temu do atmosfery wydobywa się mniej niechcianych substancji. Jednakże nadal mnóstwo osób codziennie używa przestarzałego rodzaju pieców czy też paliw stałych, które nie nie powinny być już w użyciu ze względu na odbieganie od norm.

Najlepszym rozwiązaniem, które umożliwi zmniejszenie wydobywania się toksycznych związków do atmosfery jest rekuperacja. To nic innego jak wentylacja mechaniczna, która pozwala odzyska ciepło. Stosowana jest za pomocą rekuperatorów a także baterii słonecznych. Polega to na ruchu powietrza, który jest wywoływany przez maszynę, która ustawia i nadzoruje nawiew oraz eliminację z danej przestrzeni zanieczyszczeń. Zatem zużyte brudne powietrze jest oczyszczane, co pozwala również na odzyskanie pewnego procenta energii. Ma to bezpośredni wpływ na pomniejszenie rachunków za prąd elektryczny oraz zdrowszą atmosferę w domu.

Współcześnie więcej osób zmaga się z alergiami, które mogą powodować nawet powstawanie astmy. Idealnym rozwiązaniem dla nich jest właśnie rekuperator. Z tym urządzeniem wiąże się całkowite usunięcie roztoczy czy wirusów. Dzięki tej możliwości nie ma konieczności otwierania latem okien, aby przewietrzyć mieszkanie czy też dom. Zwłaszcza w sezonie gdy jest mnóstwo uciążliwych owadów to bardzo praktyczne rozwiązanie które zapobiega pokąsaniom, które może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci z uczuleniami.

Sprawnie działająca wentylacja powoduje, że pranie szybciej schnie, analogicznie jak podłogi po umyciu. Istnieje również ciekawa opcja rozbudowania instalacji o nadprogramowe funkcje to jest: dogrzewanie, czy też chłodzenie. Warto zauważyć, że budynki, które posiadają rekuperację o wiele łatwiej jest sprzedać, a ich wartość jest wyższa niż tych, które nie posiadają tej opcji.

Jeżeli planuje się budowę domu pasywnego lub energooszczędnego powinno się wiedzieć, że w obu przypadkach obligatoryjne jest uwzględnienie tego rozwiązania. To również oszczędność na energii oraz niższe rachunki, które bez cienia wątpliwości są ogromną zaletą. Ośmiokrotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię, dzięki rekuperacji, to również ochrona środowiska oraz ekologia. Troska o środowisko oraz jego ochrona jest obowiązkiem każdego z nas, bez względu gdzie mieszka. Bardzo często rekuperacja jest postrzegana jako niezwykle droga, na którą mogą sobie pozwolić jedynie zamożni, jednak nie jest to prawdą. Instalacja doskonałej jakości urządzeń to niecałe dwadzieścia tysięcy złotych. Jednak już po kilku latach ta inwestycja nam się zwróci ponieważ jest to najtańsze źródło energii, ponad dwukrotnie tańsze od opalania węglem, czy ogrzewania gazem. Montaż takiego systemu jest zatem dobrą inwestycją. Dobrze jest zatem zastanowić się, czy rekuperacja to niepotrzebny luksus, czy też obowiązek wobec środowiska czy też społeczeństwa. Powinniśmy sobie zdawać sprawę, że rekuperacja jest niezbędna.