Duża grupa osób ogrzewa swój dom węglem Jest to dosyć oszczędna metoda grzewcza, która niestety jest bardzo szkodliwa dla środowiska i zdrowia. Zwłaszcza w przypadku, gdy nie posiada się nowoczesnych kotłów grzewczych. Spalanie węgla w dużej mierze powoduje powstanie smogu, który może powodować dużo chorób, lub też być jednym z czynników jakie przyczyniają się do ich powstania. Przez coraz gorszy stan powietrza, coraz więcej ludzi choruje na astmę, zapalenie płuc. Wzrasta też liczba osób zapadających na nowotwory o złośliwym przebiegu.

Na dogrzewanie przy pomocy gazu nie każdy może sobie pozwolić, z uwagi na to, że cena gazu stale rośnie, ponadto wymaga to konieczności założenia instalacji gazowej, a nie w każdym miejscu jest to możliwe. Oczywiście najlepszą możliwością jest pompa ciepła, która umożliwia ogrzanie zarówno domu, jak i wody w sposób ekologiczny. Energia otrzymywana z promieni słonecznych, gleby i wody sprawia, że nie trzeba ponosić dodatkowych opłat związanych z ogrzewaniem domu. Jednak wadą tego typu rozwiązania jest wyjątkowo wysoka cena, która może nawet znajdować się na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z tego powodu to opcja dla najbogatszych
.
Obecnie wzrasta liczba osób, które decydują się na ogrzewanie pelletem. Ta moda pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy do ogrzewania swoich domów, wybierają właśnie ten materiał. To nic innego, jak niewielkie wiórki i pozostałości po obróbce drzewa, czyli po prostu trocin. Te naturalne komponenty powodują mniejszą ilość spalin, ale nie są od niej wolne. Podczas ich spalania również wytwarzany jest popiół, który może być wykorzystany jako doskonałej jakości środek do nawozu. Pellet sprzedawany jest w workach 10 kg, jak również 20 kg, z tego powodu jest o łatwy w transporcie, jak i nie jest kłopotliwy podczas przechowywania w domu. Niewątpliwie jego plusem jest czystość. W trakcie spalania nie brudzi zarówno pieca, jak i pomieszczenia kotłowniczego i nie jest konieczne regularne sprzątanie. To bardzo korzystna opcja, dla dla osób które mają mało czasu. Pellet jest także rekomendowany, jako sposób ogrzewania dla osób chorujących na astmę oskrzelową, czy choroby płuc.

Decydując się na ten sposób ogrzewania, trzeba dokonać wymiany pieca. Do takiego materiału dedykowane są specjalne kotły na pellet. Umożliwiają one spalanie, bez konieczności częstego dokładania do pieca. Piec na pellet może być różnej wielkości, dzięki temu może się zmieścić nawet w bardzo niewielkich kotłowniach. Współcześnie na rynku występuje szeroki wybór pieców, które wyposażone są w rozmaite funkcje.

Wykorzystanie najnowocześniejszej technologi sprawia, że zasobnik na piec może pracować bez naszej interwencji nawet kilka tygodni, co jest niewykonalne w przypadku pieców na węgiel. Decydując się na tę metodę ogrzewania trzeba przede wszystkim zakupić pellet najwyższej jakości, czyli taki, który posiada małą wilgotność. Nie może ona przekraczać 10%. Powinien być certyfikowany, wtedy mamy pewność, że kupiliśmy materiał z pewnego źródła, który ma wymaganą kaloryczność. Wysokiej jakości pellet jest bardzo wydajny przez co można korzystać z niego o wiele dłużej. Warto inwestować w materiał wysokiej jakości.

Ten sposób jest tańszy od ogrzewania węglem. A wydane pieniądze powinny zwrócić się już po jednym sezonie grzewczym. Ogrzewanie budynku przy użyciu pelletu, jest wyjątkowo dobrze oceniane, przez użytkowników, którzy polecają taką metodę grzewczą i zachęcają osoby wahające się, aby z niej skorzystały.