Chęć bycia właścicielem własnego domu towarzyszy coraz większej liczbie osób. Trend przenoszenia się ze wsi do ośrodków miejskich z wolna mija – mieszkanie w ciasnym mieszkaniu przestało być wygodne, atrakcyjne i popularne. Zamiast tego, na terenach zlokalizowanych wokół dużych miast w coraz szybszym tempie budowane są osiedla domków jednorodzinnych. Okolice takie niezmiernie często określa się jako sypialnie wielkich miast. Ogromna grupa osób decyduje się również na zakup działki budowlanej i postawienie na niej domu na własną rękę. W takim przypadku, przed rozpoczęciem budowy należy wybrać najlepszy projekt budynku. W tym miejscu pojawia się pytanie – które rozwiązanie okaże się najlepsze – zakup gotowego projektu domu czy stworzenie go od podstaw?

Jakie zalety ma gotowy projekt

Projekt domu z katalogu, to to propozycja która pozwala na spore zmniejszenie wydatków, zarówno jeżeli chodzi o czas jak i o sprawy pieniężne. Wybór w kolorowych broszurach jest na prawdę ogromy. Niemal każdy, bez względu na gust czy wymagania powinien znaleźć projekt, który będzie mu się podobał. Przeglądając gotowe projekty domu, większość osób koncentruje się na kolorowych wizualizacjach przedstawiających efekt ostateczny. Jest to zapewne element, warty uwagi. Jednakże oprócz tego, iż będzie się dokonywało wyboru w oparciu o wizualizację, warto sprawdzić także szczegółowe plany budynku, które uwzględniają między innymi wielkość i rozkład poszczególnych pomieszczeń. Warto pamiętać o tym, iż każdy kupiony projekt musi zostać odpowiednio przystosowany do gruntu – nie we wszystkich lokalizacjach można zrealizować konkretny projekt. Prócz oszczędności czasu i pieniędzy, jakie jeszcze korzyści posiada projekt z katalogu? Wśród wielu plusów wymienić da się również, to iż do gotowego projektu można wprowadzać dodatkowe poprawki. Oczywiście odbywa się to zawsze za dodatkową opłatą, jednak w sytuacji kiedy są to zmiany kosmetyczne, to z całą pewnością okaże się to lepszym rozwiązaniem, niż zamawianie projektu budynku od podstaw. Nie ma co ukrywać, że projekt z katalogu ma także nieliczne wady. Do największej z nich zaliczyć trzeba brak oryginalności – prawie wszystkie projekty są do siebie dosyć podobne, przez co inwestorzy o wysublimowanych gustach mogą czuć się zdegustowani. Osoby takie powinny się zdecydować na realizację projektu indywidualnego.

Indywidualny projekt domu

Alternatywnym rozwiązaniem, jakie jest popularne na rynku, jest możliwość stworzenia projektu domu według indywidualnych wytycznych. Powinny o takim rozwiązaniu pomyśleć osoby z zasobniejszym portfelem oraz takie dla których ważna jest oryginalność pomysłu. Plusem takiego rozwiązania jest to, iż projekt tworzony jest według indywidualnych wytycznych i w miarę możliwości technicznych uwzględniane są w nim wszystkie wskazówki zlecającego. Projekt taki jest też tworzony pod konkretny teren, dzięki czemu nie zdarzy się sytuacja, iż to co wspaniale na papierze się prezentuje, nie będzie mogło być stworzone w rzeczywistości. Wiele osób przed zamówieniem projektu indywidualnego odstrasza cena. Jest on przynajmniej kilka razy droższy od tego, jaki można znaleźć w licznych katalogach. Jednak płacąc wysoką cenę zyskuje się gwarancję oryginalności projektu. Trzeba także uzbroić się w cierpliwość – jego wykonanie może zająć trochę czasu, zwłaszcza gdy osoba zlecająca będzie wskazywała wiele elementów do korekty.