Dekorowanie pomieszczeń to jedna z najprzyjemniejszych czynności podczas urządzania swojego nowego mieszkania. Czasem już przed zakupem nieruchomości wiemy, w jakim stylu zostanie urządzona. Tylko od nas zależy jak wyglądać będą wnętrza. Możemy urządzić je w stylu nowoczesnym, prowansalskim, rustykalnym lub industrialnym. W wyborze stylu pomogą nam czasopisma wnętrzarskie, blogi oraz strony internetowe. Dobrym pomysłem w szukaniu inspiracji jest wyprawa do salonu meblowego lub do znajomych, którzy niedawno się wprowadzili. Czerpać inspirację można też z programów telewizyjnych, w których remontowane lub urządzane są wnętrza.

Styl rustykalny – dodatki i kolory

Styl wiejski kojarzy się z prostotą, ciepłymi barwami oraz naturalnymi elementami wykończenia wnętrz. To często drewniane posadzki, belki przy suficie, suszone kwiaty i białe ściany. Przytulność uzyskuje się poprzez jasne i ciepłe kolory, dodatki wzorzystych tkanin, ceramicznych naczynek i motywów roślinnych. W kuchni umieszcza się dodatki suszonych ziół, warkocze z czosnku lub cebuli. Na półkach mogą znaleźć się gliniane naczynia. W pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym preferuje się ciężkie, solidne i drewniane meble, które stylizowane są na antyczne. W salonie klimatu nada wiklinowy fotel bujany, obrus w kratkę i szklany wazon z żywymi roślinami. W domu unika się plastikowych przedmiotów, kolorów nowoczesnych oraz gładkich, surowych powierzchni.

Prowansja w salonach

Jeśli inspiruje nas prowansalski styl pomieszczeń, możemy zadbać, aby wyposażenie domu było w kolorze białym, beżowym i niebieskim. Najczęściej ten styl widuje się w jadalni oraz w kuchni. Białe meble z drewnianymi blatami, białe kafelki oraz mnogość ziół w doniczkach wprawiają właścicieli w pogodny i harmonijny nastrój. Z bielą idealnie komponują się niebieskie dodatki, surowa cegła lub kamień. W ciepłej, prowansalskiej kuchni znajdziemy słoiczki z przyprawami, drewniane gadżety i ryciny botaniczne na ścianach.

Ciepły i minimalistyczny styl skandynawski

Minimalizm jest domeną Finów oraz Duńczyków. W mieszkaniach urządzonych zgodnie ze stylem skandynawskim nie znajdziemy niepotrzebnych gadżetów. Kuchnia jest raczej uporządkowana i chłodna, dominuje w niej biel oraz szarość. Nieco przytulność uzyskuje się cieplejszymi tkaninami, dywanem, poduszkami lub zasłonkami. Z bielą świetnie współgra drewno, szarość, wiklina i surowa zieleń roślin. Duńczycy w swoich domach umieszczają wiele świec i ciepłych koców. Pomieszczenia oświetlane są lampkami o różnych, nietypowych kształtach. Na ścianach wieszamy proste grafiki.

Szalone, orientalne kolory

Styl wschodni jest mniej popularny w naszym kraju, ale wciąż znajduje swoich zwolenników. Możemy stylizować salony stosując solidne meble ze zdobieniami oraz czerwone tonacje. Alternatywą są niebieskie kolory w zestawieniu z bielą. Pstrokate dodatki, orientalne wzorzyste dywany, niewielkie doniczkowe drzewka – wszystko to nada szyku naszemu wnętrzu. Styl orientalny to również złote posążki i lampiony, ciekawe ozdoby na ścianach i kolorowe meble tapicerowane.