Garderoba to doskonałe rozwiązanie dla Ciebie, jeśli zależy Ci na dużej ilości miejsca. Nawet w niewielkiej sypialni możliwe jest zaaranżowanie miejsca na wygodną garderobę. Czy wiesz, jak wydzielić garderobę w sypialni?

Garderoba w sypialni – czy to dobry pomysł?

Prywatna garderoba to marzenie wielu Pań. Dlaczego warto mieć garderobę w sypialni? Do zalet posiadania garderoby w domu można zaliczyć możliwość indywidualnego urządzenia pomieszczenia – można ją zaplanować pod własny gust i potrzeby. Można dostosować nie tylko jej wzornictwo, a i cały system wyposażenia – półki w regale, każdy drążek na ubrania oraz szufladę. Proste jest także wprowadzanie pozostałych przeróbek, takich jak jej ewentualnie powiększenie. Garderoby cechuje przejrzystość zasobów, a także łatwy dostęp do każdej, posiadanej sztuki odzieży. Ułatwia to optymalny dobór stylizacji. Dodatkowo, garderoba zapewnia więcej miejsca w sypialni.

Sposoby na garderobę w sypialni 

Organizacja porządku w szafie nie jest łatwa, dlatego warto zainwestować w garderobę. Przestrzeń na to rozwiązanie da się wydzielić zarówno przy projektowaniu nowych pokojów, jak i reorganizacji istniejących już pomieszczeń. Klasyczne rozwiązanie to garderoba w zabudowie. Jest to rozwiązanie wysokiej jakości, ale i mało wszechstronne – zabudowy występują w regularnych kształtach. Jakie są inne sposoby na garderobę w sypialni?

Zabudowa wnęki

Jeżeli brakuje Ci miejsca na zaaranżowanie sypialni z garderobą w zabudowie, albo Twoją sypialnię cechuje nieregularny kształt, możesz wykorzystać wnękę, aby stworzyć garderobę. Jest to rozwiązanie funkcjonalne i estetyczne, doskonale sprawdzi się przy garderobach na poddaszu – zwykle tam występuje nieregularność sufitu. Podczas aranżacji zwróc uwagę na całkowite wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Pomogą Ci w tym półki, kosze, szuflady i drążki na ubrania. Aby zmieścić w garderobie jak najwięcej, dobrym pomysłem może być skorzystanie z pomocy specjalisty. 

Za ścianką

Dobrym rozwiązaniem jest garderoba w sypialni za ścianką. Z wykorzystaniem ścianki działowej, wykonanej z płyty gipsowo-kartonowej, możesz odgrodzić szafę od reszty sypialni. W tym celu potrzebujesz ściany o minimalnej szerokości 1,2 metra.  Gdy umiejscowisz przy niej łóżko od strony zagłówka, to po jego bokach możesz zaplanować dwa, oddzielne wejścia do garderoby. Jest to ciekawe rozwiązanie dla par – dzięki temu każdy z użytkowników szafy będzie mógł wejść bezpośrednio do części ze swoimi ubraniami. Wejście może być dowolne – albo klasyczne, przesuwne drzwi, albo designerska kotara. Musisz mieć jednak na uwadze cyrkulację powietrza, ponieważ wilgoć może być szkodliwa dla odzieży. Możesz ją wietrzyć lub rozważyć montaż kratki wentylacyjnej.

Za parawanem

Ciekawym i stosunkowo niedrogim pomysłem jest garderoba w sypialni za parawanem. W tym celu musisz wydzielić przestrzeń, w której będziesz przechowywać odzież, a następnie oddzielić od reszty pomieszczenia parawanem. Parawan skutecznie skryje zawartość szafy, a dodatkowo może być ciekawym i designerskim elementem wystroju wnętrz. W obrębie wydzielonej przestrzeni możesz sobie pozwolić na dowolność aranżacji – skorzystaj z koszy, wieszaków stojących, czy nawet manekinów. Jedyne, co Cię ogranicza, to wyobraźnia!

Jak zorganizować garderobę?

Zorganizowanie przestrzeni na garderobę w sypialni może stanowić spore wyzwanie. Istnieje szereg sposobów, wymienionych w artykule, które ułatwią Ci to zadanie. Możesz sobie pozwolić na prywatną garderobę, nawet jeśli posiadasz niewielki metraż mieszkania. Aby wydzielić na nią miejsce – może być mniejsze lub większe. Wejście oddziel drzwiami przesuwnymi, ścianką działową lub parawanem. Urządzenie garderoby w środku zależy od indywidualnej kreatywności. Możesz w niej umieścić półki, wieszaki na ubrania, lub pojemne kosze.