Pomieszczenie kuchenne jest sercem domu. To tam konsumuje się kolacje, toczy się życie rodzinne, podejmuje się gości. Najważniejszą częścią tego pomieszczenia, są meble kuchenne. Powinny one kapitalnie się prezentować i gwarantować wystarczająco dużo miejsca do gromadzenia wszystkich rzeczy, niezbędnych do roboty w kuchni.

Firmy meblarskie zapewniają ogromny wybór różnorodnego rodzaju materiałów, z których konstruowane są meble do kuchni. Najbardziej popularne są te z płyty mdf. Idealnie pasują do współczesnych pomieszczeń, zaaranżowanych w stylu modernistycznym czy hi-tech. Najwyższa jakość wykonania powoduje, że ten rodzaj mebli może nam posłużyć przez kilka lat, pod warunkiem, że w naszej kuchni nie ma dużej wilgotności. Ten materiał kiepsko reaguje na wysoką temperaturę oraz parę wodną. Zaprojektowany jest do niezwykle awangardowych kuchni, w których kucharzy się raczej epizodycznie, dlatego że na nabłyszczanym materiale widać każdy zaciek, czy też kropkę, co powoduje, że należy go nieraz sprzątać. Jest to niezwykle czasochłonne i nie sprawdzi się w przypadku osób, które często pichcą i nie chcą później spędzać długich godzin na czyszczeniu. Wysoki połysk jest bardzo nowoczesny, jednakże na pewno niezbyt funkcjonalny. Nabłyszczane płyty mdf dają efekt lustra, znakomicie odbijają światło sztuczne oraz słoneczne. Przetestują się nawet w malutkich kuchniach, gdyż optycznie powiększają powierzchnię użytkową. Wybierając np. ze szkła fronty typu lacobel, można otrzymać efekt mieniących się obrazów, które z pewnością będą przyciągać wzrok. decydując się na meble na wysoki połysk nasza kuchnia będzie przypominać meble z katalogu, którego będą nam zazdrościć odwiedzający nasz domek przyjaciele.

Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które wiele pichcą, będą matowe meble do kuchni, prędzej w ciemnych odcieniach, na których nie widać tak bardzo zanieczyszczenia. Ciekawą propozycją są płyty drewnopodobne, które są bardzo solidne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie ulegają też zniekształceniom pod wpływem wysokiej temperatury ani nie zmieniają odcienia przez działanie promieni słonecznych. Taka płyta drewnopodobna jest łatwa w sprzątaniu, oraz odporna na porysowanie.

Nowością na rynku są meble wykonane z płyty akrylowej. Mogą odtwarzać one kamień, drewno, a nawet metal. Te współczesne rozwiązania są niesłychanie stabilne i odporne. Ich zasadniczą skazą jest wysoka cena, która sprawia, że rzadko wybierane są one przez konsumentów. W sytuacji gdy poszukujemy tanich mebli, to ciekawą propozycją mogą być te, skonstruowane z płyty wiórowej. Zasobność tonów sprawia, że bardzo łatwo można dopasować je do każdej kuchni . Jednakże są one ogromnie łamliwe, tym samym warto zastanowić się, czy nie będzie odpowiedniej wydać trochę więcej środków finansowych na meble z innego materiału, które będą nam służyć na lata.

Można zdecydować się na gotowy zestaw mebli, bądź meble na wymiar. Ta druga alternatywa jest znacznie droższa, jednakże pozwoli dostosować meble do każdego formatu kuchni. Gotowe zestawy mebli lepiej sprawdzają się, gdy dysponujemy większą powierzchnią, natomiast malutkie kuchnie potrzebują większej funkcjonalności i zastosowań, jakie nie sparaliżują i tak malutkiej już powierzchni.