Zarówno w mediach społecznościowych, jak i szeroko pojętej telewizji, rosnącą popularność zyskują przeprowadzki domów. Za pierwszym razem, kiedy usłyszałem o tym terminie, myślałem że chodzi o zwykłe przeniesienie mebli i wystroju wnętrza mieszkania z jednego miejsca na drugie – nic bardziej mylnego. Przeprowadzki domów polegają na zmianie lokalizacji całego budynku poprzez przewiezienie go z jednego miejsca na drugie przy użyciu specjalnie do takich okoliczności przystosowanego pojazdu. Pomimo tego, że zjawisko to jest stosunkowo świeże, USA cieszy się sporą popularnością w zastosowaniu tego rozwiązania. Trzeba jednak mieć na względzie to, że nie każdy dom nadaje się na taką przeprowadzkę. Nie bez powodu Stany Zjednoczone są największymi promotorami takich akcji na świecie, gdyż ich projekty domów, składają się z prostych, drewnianych konstrukcji, które planowane są na jedno pokolenie. Remonty w takich domach są mniej skomplikowane, a przenosiny całego budynku, jak się okazuje – całkiem możliwe. Sprawa ma się zupełnie inaczej przy tradycyjnym polskim budownictwie, składającym się głównie z pustaków i betonu. Waga sumaryczna konstrukcji jest za duża, żeby przewieźć budynek z miejsca na miejsce w całości. Generowane momenty gnące w trakcie podnoszenia na konstrukcji są za duże i słabsze elementy bryły mogłyby pęknąć. Co więcej, nie wymyślono jeszcze odpowiednio zoptymalizowanej maszyny do przewiezienia tak ciężkiego i nieregularnego elementu, jakim jest cały dom z pustaków.

Remonty oraz projekty domów to chleb powszedni naszej cywilizacji. Coraz częściej zmieniamy swoje miejsca zamieszkania, przeprowadzamy się w poszukiwaniu pracy lub uświetniamy lokum, które już należy do nas. Trzeba mieć jednak świadomość, że remonty same w sobie, to przedsięwzięcia czasochłonne i wymagające finansowo, a więc przed podjęciem decyzji o jakichkolwiek działaniach, warto zastanowić się dwa razy, czy gra jest faktycznie warta świeczki. W naszych czasach często podejmujemy pochopne działania, a rearanżacja naszego lokum nie powinna być jednym z nich.

Projekty domów, które sprostają naszym oczekiwaniom można znaleźć w internecie. Trzeba jednak mieć na względzie to, że spotkanie z architektem przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej opcji jest konieczne. Nie podejmujmy decyzji zbyt pochopnie, gdyż może okazać się, że zaraz po wybudowaniu, konieczne będą liczne remonty nowego domu.

W zależności od tego, jaki mamy stosunek do polityki środowiskowej naszego kraju, warto zastanowić się nad domem pasywnym lub energooszczędnym. Projekty domów o takiej charakterystyce, odznaczają się dużą efektywnością energetyczną i małym współczynnikiem wykorzystania energii pierwotnej (a więc paliwa konwencjonalnego – węgla, drewna czy też gazu ziemnego) – EP < 100. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że projekty takich domów są znacznie droższe niż ich odpowiedników w budownictwie konwencjonalnym. W dłuższym wymiarze czasu, taka inwestycja częściowo się zwraca z racji dużej oszczędności energii wykorzystanej na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową dlatego trzeba się dobrze zastanowić, jaki jest nasz plan.