Zakup niedrogiego mieszkania, wbrew pozorom nie jest większym problemem. Oczywiście nie można liczyć na tanie mieszkania w miastach typu Warszawa, choć i w takich miastach można znaleźć prawdziwe okazje – mieszkania sprzedawane dużo taniej od wartości rynkowej. Czy jednak zakup taniego mieszkania to dobry wybór? I tak i nie.

Wśród ogłoszeń w stylu sprzedam mieszkanie, znajdziemy wiele naprawdę atrakcyjnych ofert. Bardzo często jednak są to mieszkania w mniejszych miejscowościach i na wsiach. Pracując w mieście, natychmiast należy wziąć pod uwagę koszty dojazdu do pracy i z powrotem, koszty wyjazdów na zakupy, do kina czy restauracji, dowożenia dzieci na zajęcia dodatkowe. Wszystko to może wiązać się z bardzo dużymi wydatkami na paliwo, naprawy samochodu. Niekiedy wymaga to wręcz zakupu kolejnego samochodu, by żona nie była zależna od męża i również mogła wyjechać z domu.

Mieszkanie w mieście

Mieszkanie w mieście to o wiele lepsze rozwiązanie. I tu można kupić tanie mieszkania, najczęściej jednak są to lokale zniszczone, mieszkania do remontu. Niestety remont takich mieszkań to wbrew pozorom duże koszty. Niekiedy konieczne są również prace porządkowe, pozostawione wyposażenie mieszkania trzeba wywieźć na śmietnik, wysprzątać i odświeżyć wnętrza. Bardzo rzadko trafiają się w miastach tanie mieszkania bez konieczności ich remontu. Takie oferty są, jednak warto w takiej sytuacji być ostrożnym – często to lokale z niejasną sytuacją prawną, zadłużone. W wielu sytuacjach powód obniżenia ceny mieszkania jest inny – niezbyt przyjazne sąsiedztwo. To niby nic, jednak mieszkając na jednej klatce schodowej, warto mieszkać między ludźmi nastawionymi przyjaźnie, osobami, których nie trzeba się obawiać. Każdy, kto mieszka obok trudnych sąsiadów, styka się z nimi na klatce schodowej, słyszy przez ściany, doskonale wie, do jak dziwnych i stresujących sytuacji może dochodzić

Czy warto oszczędzać na siłę?

Chcąc kupić mieszkanie, warto się zastanowić, czy szukanie oszczędności na siłę ma sens. Czasami o wiele rozsądniejszym rozwiązaniem jest zakupienie mieszkania nieco droższego, ale wyremontowanego, czystego i pachnącego. Wprowadzając się do takiego mieszkania, niekiedy nawet nie trzeba malować ścian – wystarczy wnieść swoje meble i mieszkać. Takie mieszkanie to bardzo sensowna opcja, gwarantująca znaczną oszczędność czasu i pieniędzy na ewentualny remont.

Podsumowując

Zakup niedrogiego mieszkania jest jak najbardziej możliwy, ale bardzo często jest w złej lokalizacji lub wymaga remontu. Dla tych, którzy godzą się na takie minusy, zakup takiego mieszkania jest sensowny. Nie można jednak zapominać, że zakup mieszkania to inwestycja na lata, często wręcz na całe życie. To, co przed prowadzeniem się do taniego mieszkania wydaje się małym problemem, bardzo szybko może okazać się czymś, co rzeczywiście stanowi bardzo poważny problem. Nie powinno się więc szukać oszczędności na siłę. O wiele lepiej przemyśleć wszystko, obejrzeć również nieco droższe mieszkania i nabyć takie, które i w danej chwili i za kilka lat będzie dla nas miejscem, do którego chcemy powracać.